Strona główna

     


„Miejsce, w którym miasto powstaje, wywiera wpływ na jego los , rozwój i znaczenie. Miasto jest punktem zbieżności interesów większego obszaru i zależnie od tego jak wielki krąg w swój zasięg oddziaływań potrafi włączyć - rośnie podstawa egzystencji miasta. Miasto musi więc posiadać pewne walory, które mu rolę ogniskowania, koncentrowania życia ułatwiają. Walory te wyrażają się w położeniu geograficznym i miejscu w historii narodu.”

Aby poznać historię narodu nie trzeba odwiedzać miejsc powszechnie uznanych za „obowiązkowe”, gdzie w atmosferze pośpiechu, w tłumie zwiedzających umyka to wszystko co ważne. Gdzie trudno wczuć się w atmosferę minionych wieków i przenieść się w myślach do wydarzeń i ludzi z nimi związanych. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do niewielkiej miejscowości PILICA leżącej na skraju Województwa Śląskiego ale nie na skraju wydarzeń. W miejscu tym „położonym na skrzyżowaniu dziejów” ,wśród wielu zabytków przewija się tyle wydarzeń i postaci historycznych,że pozazdrościć tego może niejedno większe miasto.


 Z OSTATNIEJ CHWILI >>

Wcześniejsze nowości na stronie >>>>

W literaturze i filmie: Isaak Bashevis Singer  [Pilica w twórczości Noblisty!]

Samoloty firmy Plage&Laskiewicz - dwa filmiki o wydobyciu wraku Lublina RVIII  z Zatoki Puckiej

Goście: Barbara Piasecka -Johnson

Żyli wśród nas- Ludzie nauki i techniki: dr Władysław Mironowicz  aktualizacja

W filmie: Młyn i Krzyż

W filmie: Królewskie sny

Mistrzowie pędzla:Kacper Gomółka

Poczta: ciekawostka z 1918 r.

Niedoszli właściciele-Alfons Fomicz Koziełł-Poklewski

Goście - ks.prałat Antoni Gruszczyński

Lekarze - kolejne informacje o Janie Rompalskim i biogram dra Józefa Paschalisa

Życie kulturalne- Kino - uzupełnienie historii kina autorstwa p.Marka Guzika

Nowy temat: Początki piłki nożnej w Pilicy.


 

UWAGA! OGNISKO PTASIEJ GRYPY

W POBLIŻU PILICY!

Ognisko ptasiej grypy stwierdzono w Chruszczobrodzie. Więcej informacji:

http://www.strefaagro.dziennikzachodni.pl

http://www.dziennikzachodni.pl

http://zawiercianskie.pl 


 NOWA STRONA INTERNETOWA

Strona Piotra Wieczorka poświęcona rodzinnej genealogii, historii rodu Rogóż z Koryczan, rodu Cień z Pilicy, a także przodków pochodzących z takich rodzin jak: Bomba, Drążek, Galas, Golonka, Grabowski, Janus, Jurczak, Kapuśniak, Klich, Klimas, Krupa, Kucypera, Masłowski, Myca, Romanek, Ryło, Sarecki, Sprężak, Toborowicz, Wawer i in. pochodzących z miejscowości leżących na terenie gminy Pilica i gminy Żarnowiec
Czym jest Historia?

Echem przeszłości odbitym w przyszłość

Odblaskiem przyszłości rzuconym w przeszłość.

                                                   Viktor Hugo

Wydawnictwo „jeszcze ciepłe” - prosto z drukarni. Nie ma go jeszcze w sprzedaży bo ukazało się z okazji 25. rocznicy powstania Diecezji Sosnowieckiej i 100. rocznicy śmierci brata Alberta, patrona Diecezji, a do obchodów zostało jeszcze nieco czasu. W książce przedstawione zostały: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, Olkusz, Pilica, Siewierz, Sławków i Wolbrom.


 W konkursie plastycznym na najpiękniejszą ozdobę choinkową Zawitały Anioły, który zorganizował Pałacyk nad Wartą  w Kromołowie wsparty przez Klub Ludzi Twórczo Zakręconych z Zawiercia, w kategorii młodzieżowej zwyciężyła Maria Teska. Jury zwracało uwagę zwłaszcza na kreatywność i pomysłowość.

Kolejne odnalezione pilckie ślady to siedziby przedstawicielstwa  fabryki C.A.Moes w Warszawie i zarządu Fabryki Papieru i Tektury Pilica S.A. w Warszawie
 

O wystawie "Śladami pilikich Zydów w Infostradzie Radia Katowice >>>

(drugie nagranie od góry)


Związek Gmin Jurajskich obchodzi 25-lecie działalności. Jest to dobrowolne stowarzyszenie gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Założycielami związku było 15 gmin a obecnie należy do niego 37 gmin w tym Pilica. Siedzibą Związku jest Ogrodzieniec. 9 grudnia, czasie gali z okazji 25-lecia w Częstochowie, honorowym członkostwem ZGJ uhonorowano 8 osób: byłego prezydenta Krakowa Józefa Lassotę, byłego prezydenta Częstochowy Tadeusza Wronę, Adama Gielarowskiego i Jarosława Ciszewskiego z Ogrodzieńca, Krzysztofa Szlachtę z Włodowic, Czesława Tarczyńskiego z Janowa, Pawła Klimka z Częstochowy oraz Michała Otrębskiego z Pilicy. Gościem gali był również wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa z Pilicy. Związek Gmin Jurajskich działając na rzecz promocji i turystycznego rozwój Jury wydał blisko milion egzemplarzy wydawnictw, wśród których są pocztówki, mapy, przewodniki, foldery, informatory i albumy fotograficzne. Szlak Orlich Gniazd, który jest najdłuższym i najstarszym szlakiem turystycznym w Polsce, otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. ZGJ wspiera inicjatywy i imprezy służące rozwojowi gmin jurajskich, dba o oznakowanie istniejących szlaków turystycznych, wytycza nowe trasy, współpracuje z parkami krajobrazowymi i Grupą Jurajską GOPR.

W listopadowym numerze National Geographic Traveler ukazał się artykuł o Michalinie Isaakowej, żonie Juliusza Isaaka. Oto fragment tekstu: Po powrocie do Polski odwiedziłam ulubione ustronia, urządzając kilka wycieczek entomologicznych w okolicach Pilicy. Są to tak urocze tereny, że pięknością dorównują malowniczym zakątkom niezaludnionej południowo-zachodniej Parany.

Niedawno ukazało się wznowienie książki M.Isaakowej „Polka w puszczach Parany”. Zapytajcie w naszej bibliotece...

30 listopada 2016 (Środa). Godz.23.00 "Szkoła Bardzo Wieczorowa"

Prowadzący- red.Cezary Orzech. Gość programu- Aleksander Kot. Tematy rozmowy: Królowa Elżbieta z Pilczy

Gdybyśmy poprosili o wymienienie polskich królowych zapewne większość z zapytanych podała by: Jadwigę Andegaweńską, Marię Kazimierę Sobieską, Bonę, Dąbrówkę i Barbarę Radziwiłłównę. Myślę, że niewiele osób wymieniło by Elżbietę z Pilczy, jedną z żon Władysława Jagiełły, władcy, który jak sądzę, w męskiej wersji plebiscytu na najpopularniejszego władcę wygrałby bezapelacyjnie. 599 rocznicę koronacji królowej Elżbiety obchodziliśmy kilkanaście dni temu. Jej życie to gotowy scenariusz wspaniałego filmu historycznego. Jest w nim wielka polityka przemieszana z wielkimi uczuciami, są porwania, zabójstwa, dworskie intrygi - jednym słowem „Wspaniałe stulecie” w rodzimej wersji.

98.4 FM – Częstochowa; 102.2 FM – KatowiceWłaściciele Pilicy byli równocześnie posiadaczami wielu innych dóbr. „Państwo pilickie” to umowna nazwa, którą przyjąłem dla miejscowości nie leżących dzisiaj na terenie Gminy Pilica, które w różnych okresach czasu albo wchodziły w skład dóbr pilickich albo znajdowały się w rękach panów na Pilicy.


Przez pilicką historię przewinęły się dziesiątki ciekawych postaci. Po wielu z nich pozostały materialne ślady porozrzucane po całej Polsce. Przedstawiam krótkie opisy tych miejsc. Podejrzewam, że nie wszystkie udało mi się odszukać.

Uzupełnienia:

Firmy Izydora Birnbauma w Łodzi

Firmy Henryka Hirszberga w Łodzi

Manufaktura Moesów w Zgierzu

Zakład leczniczy Konstantego Moes -Oskragiełło w Otwocku
Prowadzący- red.Cezary Orzech. Gość programu- Aleksander Kot. Tematy rozmowy: Kazimierz Arkuszewski i jego rola w przemyśle lotniczym przedwojennej Polski,  pilickie ślady lotnicze i Pilica na sto innych sposobów :)

Wszystko zaczęło się od zardzewiałej, okrągłej, żeliwnej płyty z napisem Plage – Laśkiewicz, którą autor dzisiejszej audycji, zobaczył na jednym z domów w Pilicy. Jako miłośnika lotnictwa zainteresowało go, skąd w tym miejscu płyta znamionowa przedwojennej Lubelskiej Wytwórni Samolotów Plage i Laśkiewicz. Zważywszy, że po tej fabryce, ze względu na zniszczenia wojenne, zachowało się zaledwie kilka artefaktów. Okazało się, że właścicielem wytwórni samolotów był piliczanin, pan na pałacu, Kazimierz Arkuszewski. Postać niezwykła ale mało znana. Jak na tamte czasy był jednym większych biznesmenów Odrodzonej Polski. O związkach Pilicy z lotnictwem i nie tylko oraz o innych ciekawych postaciach pochodzących z tego urokliwego miasteczka w sercu Jury, w audycji Cezarego Orzecha.[www.radio.katowice.pl]

Audycja dostępna on-line >>> Aktualizacja: Zdjęcia z prac demontażowych


ARCHIWUM AKTUALNOŚCI >>>


Zapraszam tych, którzy odwiedzili Pilicę do nadsyłania informacji o tym jak zapamiętaliście nasze miasteczko. Napiszcie co Wam się podobało a co nie. Zamieszczę również negatywne opinie jeżeli nie będą obraźliwe. Przyślijcie wykonane tutaj zdjęcia. Z przyjemnością zamieszczę te, które pokażą życie miasteczka zapamiętane inaczej niż widzimy je my-mieszkańcy. Tempo życia powoduje, że możemy przejść obojętnie obok miejsc, obiektów,przedmiotów czy sytuacji, które zaciekawią naszych gości.I M P R E Z Y  C Y K L I C Z N E >>

 


 


 


ZAPRASZAMY DO PILICY