11 listopada 2014.Narodowe Święto Niepodległości
Pilickie Aktualności » 11 listopada 2014.Narodowe Święto Niepodległości
W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Lewica za najważniejsze wydarzenie uznawała utworzenie w Lublinie rządu Ignacego Daszyńskiego. Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przekazanie Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy wojskową oraz naczelnego dowództwo podległych jej wojsk polskich. W tym samym dniu Niemcy podpisały w Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową. W okresie międzywojennym 11 listopada był obchodzony jako nieoficjalne Święto Niepodległości. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Odbywały się rewie wojskowe, msze święte za ojczyznę, ważne uroczystości na szczeblu państwowym. W Belwederze organizowano ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari za męstwo okazane w walce. 11 listopada 1919 r. pierwsze obchody Święta Niepodległości, odbywały się w okresie walk o ustalenie granic odrodzonej Polski. W 1920 r., w związku z drugą rocznicą odzyskania niepodległości, Józef Piłsudski, jako Wódz Naczelny w wojnie polsko-rosyjskiej, otrzymał buławę marszałkowską. 8 listopada 1926 r. prezes Rady Ministrów Józef Piłsudski wydał okólnik, który ustanawiał dzień 11 listopada dniem wolnym od pracy. 11 listopada 1926 roku odbyły się pierwsze po zamachu majowym obchody Święta Niepodległości. Na Placu Saskim miała miejsce defilada wojskowa. W 1928 r. uroczyście świętowano 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Plac Saski w Warszawie nazwano Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na Starym Mieście miał miejsce uroczysty pochód żołnierzy odtwarzających historyczne oddziały walczące o wolność Polski.
W 1932 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało 11 listopada za dzień wolny od nauki. W Święto Niepodległości 1934 r. ostatni raz defiladę wojskową odebrał marszałek Piłsudski. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z dn. 23 kwietnia 1937.
Oprócz uroczystej parady wojskowej w Warszawie zorganizowano zbiórkę funduszy na dozbrojenie armii, a w Parku Wolskim odsłonięto pomnik bohatera powstania listopadowego gen. Józefa Sowińskiego. Przed wybuchem II wojny światowej oficjalne obchody Święta Niepodległości odbyły się jeszcze tylko raz - 11 listopada 1938 r., w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności państwowej.W Warszawie urządzono wówczas uroczystą defiladę wojskową. W okresie okupacji w dniach poprzedzających 11 listopada nasilały się akcje wykonywania napisów i rozrzucania ulotek z tekstami „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy” czy „Jeszcze Polska nie zginęła” oraz znaku Polski Walczące, wieszania flag narodowych.przystrajania biało-czerwonymi proporcami i wiazankami kwiatów miejscach o symbolice narodowej. Dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości został przywrócony przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989r.
PROGRAM OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada 2014.
- godz 11.30 -Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Najświętrzego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach
- godz.12.20 -Okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzwono-Sierbowicach
- godz 13.00 - Złożenie kwiatów w miejscu pamięci-przed pomnikiem w Szycach.
11 listopada 2014 roku. godz. 12.00
-
Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Farnym w Pilicy
-
Program artystyczny „Błogosławiona…” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pilicy
-
Przemarsz ulicami Pilicy pod Krzyż Niepodległości przy ul. Mickiewicza
-
Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Pilica Michała Otrębskiego
-
Złożenie kwiatów