16 maja 2014. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Pilickie Aktualności » 16 maja 2014. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Za nami kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki, zorganizowane w filii Biblioteki Publicznej. Tym razem debatowałyśmy na temat książki Charlotty Link „Przerwane milczenie”.

Trzech niemieckich przyjaciół wraz ze swoimi rodzinami, niczym muszkieterowie spotykają się co wakacje w angielskim domu. Spędzają czas, relaksują się, zwierzają. Na pierwszy rzut oka sielanka - a jednak pewnego dnia dochodzi tam do morderstwa. W jednym czasie ginie 5 osób. Jedyną osobą, która nie jest w stanie zrozumieć panującej tam sytuacji jest główna bohaterka – Jessica. Ona jest tu detektywem – choć naprawdę jest weterynarzem, psychologiem – ponieważ szuka przyczyn zaistniałej sytuacji oraz mediatorem – stara się złagodzić wszelkie złe nawyki spotkanych osób. Niby kryminał, bo przecież jest morderstwo, niby studium psychologiczne, bo autorka obnażyła ludzkie zachowania. A jednak wniosek wysunął się sam – na to kim jesteśmy teraz, w większej mierze ponoszą odpowiedzialność nasi rodzice, geny, środowisko oraz nasza odporność psychiczna. Relacja Evelin – jej rodzice, Aleksander – jego ojciec, małżeństwo Leona – Patrycji, małżeństwo Tima – Evelin. To tylko składkowe całe książki. Ewidentny podział na kata i ofiarę. Zakłamanie i lęk przed tym, że ktoś zobaczy naszą słabość. Bezgraniczne uzależnienie od wizerunku, jaki pokazywany jest na zewnątrz.

W książce pada zdanie: „Prawdziwa przyjaźń toleruje indywidualność i poszanowanie własnych sfer życia. Sztuczna natomiast nie”. Może warto sięgnąć po tą lekturę i zbadać, w którym miejscu napisanej książki jesteśmy my, po której stronie – kata czy ofiary… Naszym zdaniem książka dla odważnych i dojrzałych….

 

 

Iwona Sikora