17 stycznia 2015. X Spotkania z Historią i Kulturą

Pilickie Aktualności » 17 stycznia 2015. X Spotkania z Historią i Kulturą

To już X Spotkania z Historia i Kulturą. Wydaje się, że tak niedawno przygotowywaliśmy pierwsze spotkanie ale kalendarz nie kłamie. Czas biegnie nieubłaganie i zegar zdążył odliczyć 25 miesięcy.

 

Dzisiejsza impreza składała się z trzech części. Dokładnie 17 stycznia została wyzwolona Pilica więc w pierwszej części przedstawione zostały, w olbrzymim skrócie, wydarzenia na Jurze w styczniu 1945 r.

W drugiej części, z okazji 10 "Spotkań z Historią i Kulturą" oraz  5-lecia działalności Towarzystwa Jurajskiego na sali pojawił się tort. Pięć lat temu grupa miłośników jurajskiej turystyki, przyrody i historii ostanowiła założyć stowarzyszenie... Wydaje się, że tak niedawno spotkaliśmy się po raz pierwszy ale kalendarz nie kłamie. Czas biegnie nieubłaganie...

Trzecia część X Spotkań to koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu piliczan Basi Rymarowicz i Kamila Rzadkiewicz oraz Emilki Roszczypała. Wydaje się, że tak niedawno zasiadaliśmy do wigilijnej kolacji ale kalendarz nie kłamie. Czas biegnie nieubłaganie...

 

Basię i Kamila dobrze znamy. Wielokrotnie wspierali nasze muzyczne imprezy. Powiązana rodzinnie z Pilica i Dobrakowem Emilka ma 9 lat. Śpiewa od 5 roku życia i wtedy też zaczęła brać udział w konkursach.  Od roku uczy się śpiewu u specjalisty od emisji głosu  a od miesiąca pracuje pod okiem wokalistki jazzowej Marty Król, która pomaga aranżować  utwory. Lista sukcesów Emilki na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach, przeglądach i konkursach muzycznych oraz recytatorskich liczy kilkadziesiąt pozycji. Zaskakująco, w odniesieniu do wieku, brzmią informacje o:

-występie w duecie z tenorem Opery Śląskiej  Juliuszem Ursyn-Niemcewiczem,
-występie  gościnnym na uroczystości z okazji wydania  książki rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
-występie gościnnym podczas jubileuszu 25-lecia pracy  tenora Juliusza Ursyn-Niemcewicza w Operze Śląskiej
-występach w TVP Katowice i dwukrotnie w programie "Telewizyjna 1".    

 

 Uczestnicy X Spotkań z Historią i Kulturą otrzymali upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Pilica pana Artura Janosika, które wręczyła Sekretarz Miasta i Gminy Pilica, pani Janina Dulbińska-Przybylik. Wśród gości była również pani Barbara Przybylik, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy w Pilicy oraz radni: pani Lucyna Borówka i pan Andrzej Grabowski. Wykonawcy i organizatorzy uhonorowani zostali przez Klub Seniora w Pilicy a upominki i kwiaty wręczyła prezes klubu pani Helena Wojas.

 

 

 

 

 

 

 

Szefostwo MGBP i TJ w akcji 

 

 

 

Basia Rymarowicz i Kamil Rzadkiewicz

 

 

 

Emilia Roszczypała

 

 

 

Z lewej p.Helena Wojas, prezes Klubu Emerytów i Rencistów

 

Z lewej Sekretarz Miasta i Gminy Pilica, pani Janina Dulbińska-Przybylik, która reprezentowała władze gminy.

 

 

 

Współtwórca imprezy, radny Andrzej Grabowski, który pomógł nam nawiązać kontakt z Emilką...

 

... i Jarosław Rybczyński, drugie ogniwo w łańcuchu kontaktów.