22 listopada 2014. IX Spotkania z historią i kulturą

Pilickie Aktualności » 22 listopada 2014. IX Spotkania z historią i kulturą

IX Spotkania z Historią i Kulturą za nami. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzwono-Sierbowicach przedstawiła w montażu słowno-muzycznym nietuzinkową i niesłusznie poza macierzysta parafią zapomnianą postać o.Feliksa Wójcika, wielkiego społecznika, m.in. organizatora Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Przy okazji ,w imieniu organizatorów, dziękuję  Pani Dyrektor Stanisławie Uliniarz oraz rodzicom za zaangażowanie się w organizację spotkania.

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Orman, współautor "Wielkiej Wojny na Jurze", której drugie wydanie ukaże się niebawem, przedstawił wydarzenia, które miały miejsce pomiędzy Krakowem a Częstochowa w listopadzie 1914 r. a których efektem były pokazane na mini-wystawie fotograficznej olbrzymie zniszczenia Pilicy, Smolenia, Zarzecza czy Złożeńca.

 

 

 

W ostatniej części przedstawiłem w olbrzymim skrócie dzieje kilku znacznych zakładów przemysłowych działających w XIX wieku w Pilicy, Sławniowie, Wierbce, Kleszczowej i Zarzeczu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FRAGMENT WYSTAWY

Zniszczone domy po południowej stronie ul.Krakowskiej. W głębi kościół pw.św.Jerzego

Skrzyżowanie dróg do Wolbromia i do Złożeńca. Nieistniejące: młyn (budynek widoczny  za mostkiem),za nim krochmalnia i w głębi biały dworek. Przed dworkiem pomnik, niegdyś ku czci cara, obecnie Krzyż Niepodległości.

 

Północna strona rynku

 

 

 

Tematy powiązane:

VIII Spotkania

VII Spotkania

VI Spotkania

V Spotkania

IV Spotkania

III Spotkania

II Spotkania

I Spotkania