28 sierpnia 2016. Dożynki diecezjalno- powiatowo- gminne
Pilickie Aktualności » 28 sierpnia 2016. Dożynki diecezjalno- powiatowo- gminne
28 sierpnia na Dożynki Diecezjalno – Powiatowo – Gminne zawitali do Pilicy senatorowie, posłowie, eurodeputowani, przedstawiciele władz wojewódzkich Śląska i Małopolski, władz powiatowych oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa. Mszę świętą w kościele pw. św.św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Pilicy odprawił ks. bp. Grzegorz Kaszak. Po mszy nastąpiło poświęcenie wieńcy dożynkowych. Pilicę reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kocikowej.
Następnie uczestnicy dożynek przeszli nad pilicki zalew. Korowód prowadziły połączone orkiestry dęte z Dzwono – Sierbowic i Przychodów. Tu, w części oficjalnej dożynek, starostowie dożynek Jolanta Kubala i Marek Kalamat, przekazali dożynkowe bochny chleba gospodarzom dożynek: biskupowi diecezji sosnowieckiej, staroście zawierciańskiemu i burmistrzowi Miasta i Gminy Pilica. Wręczone zostały odznaczenia resortowe zasłużonym rolnikom. Na wniosek Burmistrza Pilicy otrzymali je mieszkańcy naszej gminy: Urszula Zagała , Mariusz Wyrwał , Mirosław Pająk , Tadeusz Chuchro, Zbigniew Czech i Stanisław Mach. Rozstrzygnięte zostały konkursy na: najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najpiękniejszą dekorację dożynkową na trasie korowodu i najlepszą miejscowość powiatu zawierciańskiego. W tej rywalizacji, kategorii „małej miejscowości”, wygrały Dzwono – Sierbowice. Okolicznościowy medal za zasługi dla powiatu otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Wierbce.
Swoje stoiska miały instytucje i firmy działające na rzecz rolnictwa oraz stowarzyszenia i nieformalne grupy twórców ludowych i rękodzielników oraz lokalne społeczności naszej gminy. Zazwyczaj były to Koła Gospodyń Wiejskich wspierane przez strażaków z OSP. Tradycyjnie imprezie dożynkowej towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych oraz urządzeń i technologii przydatnych w gospodarstwach rolnych.
Nie zabrakło pomysłów kolorowych i wesołych.
Pilickie "Błonia" nie widziały jeszcze takich tłumów. Muzyczną oprawę festynu zapewniły góralskie zespoły Baciary i Góralsi. Podczas zabawy tanecznej grał zespół Jurasi.
Nie sposób było obejrzeć i sfotografować i zamieścić na stronie wszystkiego co warte było upamiętnienia zwłaszcza,że pomysłowość uczestników nie miała granic. Zobaczcie sami: