29 sierpnia 2015. V Festyn Rodzinny w Kocikowej

Pilickie Aktualności » 29 sierpnia 2015. V Festyn Rodzinny w Kocikowej

Hej, hej, Kocikowo,

bawmy się dziś festynowo!

Są prażonki i kiełbachy,

i radości aż po pachy.

 

Tak brzmiał refren hymnu piątego już w historii Kocikowej festynu, który odbył się w sobotę 29 sierpnia. Zapewne każdy, kto miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, zgodzi się z tą przyśpiewką, tym bardziej, że było co świętować w związku z wygraną właśnie tej wioski w konkursie na najpiękniejszą wieś województwa śląskiego. Tego dnia to właśnie dzieci były najszczęśliwsze. Jak co roku, pojawiły się dmuchane zamki i wielka trampolina, a także czekało na nie stoisko malowania twarzy, gdzie oprócz tego, robiono też kolorowe tatuaże, oraz rozdawano materiały, aby zaprojektować sobie ciekawą koronę. Dobrej zabawie, nie groził nawet głód, ponieważ już na początku festynu podano prażonki, w których przygotowania trud włożyli prawie wszyscy mieszkańcy Kocikowej. Nieco później można było spróbować także smakowitych kiełbasek i kaszanek z grilla, jak również wiejskiego żuru. W między czasie częstowano również swojskimi wypiekami, a także pajdami domowego chlebka ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

   Tradycyjnie nie zabrakło też loterii, która sprostała chyba każdym szczególnym wymaganiom, ponieważ można było ciągnąć los do wyboru; dla chłopców, dla dziewczynek, dla dorosłych, lub los szczególny, który pozwalał wygrać nagrodę nieco droższą. Oprócz tego wszystkie losy brały co godzinę udział w głównej loterii, w której można było zdobyć między innymi: całodzienny karnet na basen, doładowanie Hejah, słuchawki, MP3, zestaw gier komputerowych, mysz komputerową, czy aparat fotograficzny, zafundowane  przez sponsorów festynu.

   Impreza rozpoczęła się o godzinie 16:00. Zaraz na początku odbyły się zawody sportowe, zorganizowane przez Pana Tomasza Karpałę. Były to konkurencje takie jak: mecz piłki nożnej, strzelanie goli do bramki – po okręceniu się wokół piłki siedem razy, a także przeciąganie liny, najpierw w składach dowolnych, a następnie w starciu drużyny: KGW  na OSP z remisowym wynikiem 1:1. Około godziny 17:00 zjawił się tam Burmistrz Miasta  i Gminy Pilica, Pan Artur Janosik, który wygłosił krótkie przemówienie. Swoją obecnością uświetniła festyn także Sekretarz Miasta i Gminy, Anna Kulczak, a nieco później dotarła  też Pani Barbara Przybylik – Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy w Pilicy, która również  w treściwej przemowie, pogratulowała Kocikowej zwycięstwa w tym niezwykłym konkursie. Zaraz po tym młode poetki Roksana Podsiedlik oraz Magdalena Pleban zaprezentowały swoją twórczość w krótkich utworach o Kocikowej.

O godzinie 18.00 odbyło się przedstawienie na temat tradycji owej wioski. Magdalena Pleban, autorka inscenizacji, przedstawiła w niej rodzime zwyczaje – począwszy od tych, które już zniknęły, poprzez te trwające latami, kończąc na tradycji, która, jak to wyrecytowała jedna z aktorek już rośnie – czyli owym festynie. Były tam między innymi ukazane wyjątkowe w tej wsi obrzędy ślubne i weselne, obyczaj tzw. darcia pierza, zabawa  w chowanego „zaklepywankę”, a także te niepowtarzalne, jak np. śpiewanie pastorałki  „Oj siano, siano”, czy chodzenie po kolędzie z nie zmienianym przedstawieniem, którego  już od kilkudziesięciu lat (choć z ust coraz to innych aktorów) wysłuchują mieszkańcy. Sztuka powstała między innymi w oparciu o pracę konkursową napisaną przez autorkę półtorej roku temu, z której treścią można się było już w miesięczniku tym zapoznać. W spektaklu wzięły udział dzieci i młodzież z Kocikowej. Po przedstawieniu mikrofony przejęli członkowie zespołu Los Veteranos,  którzy zaprezentowali kilkanaście utworów, a wkrótce potem rozpoczęła się zabawa taneczna prowadzona przez zespół Prestige.

Magda Pleban