3 marca 2017. Wielki sukces LO w finale Szkoły Dialogu

Pilickie Aktualności » 3 marca 2017. Wielki sukces LO w finale Szkoły Dialogu

Wielokrotnie pisaliśmy o projekcie Fundacji Forum Dialogu – „Szkoła Dialogu”. Jego celem jest przypomnienie i upamiętnienie historii żydowskich mieszkańców miast i miasteczek. Nasza liceum znalazło się w gronie ponad 40 szkół z całej Polski, które podjęły się tego zadania. Każda ze szkół przygotowywała własny projekt dotyczący tematu. Wszystkie brały udział w konkursie. Ogłoszenie wyników miało miejsce w piątek 2 marca na Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uroczystość zyskała niezwykłą oprawę. Swoją obecnością zaszczycili ją: Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu i wielu innych gości. Na widowni znalazły się delegacje wszystkich szkół biorących udział w projekcie, w tym delegacja naszej szkoły wraz z przedstawicielami samorządu gminnego i dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Sala była pełna – ponad tysiąc osób. Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu. Zanim to jednak nastąpiło, krótko scharakteryzowano każdy z projektów, wyświetlając zdjęcia opatrzone odpowiednim komentarzem. Nasze przedsięwzięcie, jako jedno z nielicznych, przedstawiono również w formie krótkiego filmu. Zaproszeni goście, m.in. Marszałek Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, podziękowali uczestnikom projektu za włożoną pracę i zaangażowanie. Szczególnie wzruszające były podziękowania od Pani Ester Pinsker ocalałej z Holokaustu 91- letniej warszawianki, dziś mieszkającej w Australii, która przyjechała specjalnie na Galę, aby osobiście pogratulować uczniom ich zaangażowania w ramach projektu Szkoły Dialogu.

Po prezentacji i podziękowaniach przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Emocje sięgnęły zenitu. Najpierw zaproszono na scenę delegacje wszystkich szkół, wręczając im dyplomy Szkoły Dialogu. Następnie zaczęto wyczytywać szkoły, które uzyskały tytuł finalisty. Trzymaliśmy mocno kciuki, licząc na to, że znajdziemy się w tym gronie. I jest! Prowadzący wyczytał: „Zespół Szkół w Pilicy”. Zaczęliśmy sobie gratulować. Na tym jednak nie koniec. Przyszła pora na ogłoszenie zdobywców głównych nagród. Padały nazwy szkół, które zdobyły wyróżnienia. Wyczytano III miejsce i wreszcie usłyszeliśmy: „II miejsce – Zespół Szkół w Pilicy”, zerwaliśmy się z foteli i zaczęliśmy klaskać i krzyczeć ze szczęścia. Słyszał nas chyba cały Teatr Wielki. Jest to jeden z największych sukcesów w historii szkoły. Wyprzedził nas jedynie Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie. Otrzymaliśmy tytuł Szkoły Dialogu, dyplom finalisty i - co najważniejsze - zajęliśmy II miejsce w konkursie. Do Pilicy przywieźliśmy także cenne nagrody: projektor multimedialny, laptop, drukarkę i zestaw kilkudziesięciu książek do biblioteki.

Na koniec uroczystości wzięliśmy udział w poczęstunku, w trakcie którego mogliśmy spotkać się z uczestnikami projektu, zaproszonymi gośćmi, władzami Fundacji oraz naszymi trenerami, którzy pomagali nam w realizacji przedsięwzięcia. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.

Ostatnim punktem naszej, jakże owocnej, wyprawy do Warszawy była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, które zwiedziliśmy po smacznym obiedzie zjedzonym w żydowskiej restauracji. Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałej, niezwykle nowocześnie zorganizowanej wystawy, obejmującej 1000 lat historii polskich Żydów.

Po raz kolejny serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu, a szczególnie: Towarzystwu Jurajskiemu, Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy i władzom Miasta i Gminy Pilica.

Dziękujemy również Burmistrzowi Miasta i Gminy Pilica i Staroście Powiatu Zawierciańskiego za sfinansowanie naszego wyjazdu do Warszawy.

[Dariusz Jaworski]

 

 

 

 

tekst i zdjęcia ze strony www.zspilica.pl