5 kwietnia 2014.Spektakl "Santo Subito"

Pilickie Aktualności » 5 kwietnia 2014.Spektakl "Santo Subito"

Czy można za pomocą muzyki przedstawić postać Jana Pawła II ? Okazuje się,że można i to unikając przy tym zbędnego patosu. Czy można słowami opisać muzykę? To zadanie raczej niewykonalne, zwłaszcza gdy dotyczy  muzyki profesjonalnej, a z taką mieliśmy do czynienia. Zamieszczone poniżej nagrania nie odzwierciedlają w pełni poziomu artystycznego i emocjonalnego występu "Teatru Prowincja" z Mikołowa.Pozwolą jednak zachęcić Piliczan do przyjścia do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej na kolejne artystyczne wydarzenia.

 

Dobra wiadomość dla widzów: płyta CD z utworami ze spektaklu będzie dostępna w MGBP.O terminie poinformujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Santo Subito to widowisko muzyczne,które za pomocą jedenastu utworów obrazuje drogę do świętości Jana Pawła II. Największym atutem dzieła jest to, że posługując się językiem współczesnej muzyki budzi wśród słuchających wielkie, niekłamane poruszenie. Epickie,wzruszające kompozycje,znakomite aranżacje i świetne wykonanie sprawiają,że Santo Subito na długo pozostaje w pamięci. W klimat każdego z utworów wprowadzają poetyckie introdukcje,które nie tylko nakreślają tematykę spektaklu ale,w połączeniu z muzyka tworzą niezwykły melanż dźwięków i emocji.


POCZĄTEK-dźwiękowe wprowadzenie w spektakl. Dwuczęściowa fabuła o zmiennej dramaturgii zabiera słuchaczy do genezy niezwykłej opowieści o Janie Pawle II.


ZOSTAW SWA ŁÓDŹ-Utwór o powołaniu Karola Wojtyły.Zawiera odwołania do jego młodości, trudnych wyborów i myśl przewodnią dotyczącą wielkiej misji...


HABEMUS PAPAM-...jak wiele dla Polski i Świata oznaczał biały dym ,który 16 października 1978 r.,o godz.18.18 uniósł się nad Kaplicą Sykstyńską...


NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ...-Słowa wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny przeszły do historii... W tym utworze pełnią rolę refrenu,wzruszają i uczą o wielkiej sile nadziei,wiary i modlitwy.


PIELGRZYM-niestrudzony ,nie baczący na niebezpieczeństwa, charyzmatyczny,odważny-właśnie taki był Jan Paweł II-pielgrzym. Dźwięki tej charyzmy pobrzmiewają w piosence o papieskich podróżach.


ZAMACH-nasycone napięciem i niepokojem brzmienie "Zamachu" nakreśla dramatyczne wydarzenia z 13 maja 1981 r.


WYBACZAM CI-pełnia człowieczeństwa przejawia się w przebaczeniu ,Jan Paweł II wybaczył Ali Agcy.


LACRIMOSA-Lacrima oznacza łza...Krótkie refleksyjne requiem o życiu i śmierci Tego,który swoim pontyfikatem odmienił losy Świata.


CZASEM PATRZĘ W NIEBO-utwór o tęsknocie i nadziei oraz o tym,że ci,których kochamy nie odchodzą,lecz pozostają na zawsze...


GLORIA-Jan Paweł II został świętym-chwała Ci Panie.


SANTO SUBITO-żywiołowa,pełna witalności piosenka. Z przymrużeniem oka zamyka spektakl i na długo pozostaje w pamięci.