7 lutego 2016. Chór "Niezastąpieni" w Kidowie

Pilickie Aktualności » 7 lutego 2016. Chór "Niezastąpieni" w Kidowie

 7 lutego w kościele pw. św.Mikołaja w Kidowie, na mszy św. o godz.12.00, wystąpił Chór Seniora „Niezastąpieni”. To kolejny po Chórze Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie i Książowiakach zespół, który wystąpił w kidowskim kościele. Chór działa od 1975r. w Domu Kultury we Włoszczowie, rodzinnej miejscowości ks.proboszcza Zbigniewa Grzesińskiego, który kiedyś śpiewał w tym zespole. Nic więc dziwnego, że dla ks.proboszcza wizyta chóru była klasyczną podróżą sentymentalną w czasy młodości.

Pierwszymi dyrygentami chóru byli Jan Kotyza i Teresa Przeniosło. Od siedemnastu lat chór prowadzi Mieczysław Król. Chór ma bogaty repertuar - ponad 150 pieśni i piosenek patriotycznych, religijnych, biesiadnych i ludowych. Niezastąpieni biorą czynny udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, przeglądach i konkursach. Do najważniejszych występów należą: Świętokrzyskie jakie cudne, Dni Włoszczowy, Dymarki Świętokrzyskie, Wojewódzkie Święto Muzyki Cecyliada, Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek, Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek, Konkurs Pieśni Maryjnej, dożynki powiatowe. Chór koncertował w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, Sanktuarium w Krakowie na Łagiewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Licheniu, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.

Usłyszeliśmy wiązankę pieśni maryjnych, patriotycznych i utworów poświęconych papiezowi Janowi Pawłowi II. Były to utwory piękne chociaż mało znane. Specjalnie dla ks.Grzesińskiego chór wykonał pieśń o matce Bożej Włoszczowskiej.