Kmdr por. dr Adam Kula

O Pilicy » Żyli wśród nas » Wojskowi i powstańcy » Kmdr por. dr Adam Kula

Urodził się w Pilicy 01. stycznia 1954. Jest synem Stanisława Mieczysława Kuli i Stanisławy z Binkiewiczów. W 1956 roku rodzina przeniosła się do Rybnika. W latach 1962 – 1970 uczył się w Szkole Podstawowej nr 11 w Rybniku. W latach 1970 – 1972 kontynuował naukę w Zasadniczej Szkole Górniczej przy KWK Chwałowice. Po jej ukończeniu rozpoczął pracę jako młodszy ślusarz w oddziale mechanicznym. W 1973 roku trafił do do szkoły chorążych Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Olsztynie. Po jej ukończeniu przez dziewięć lat służył w Opolu. Przed służba wojskową trenował dżudo w klubie  ROW Rybnik, więc skierowano go na studia w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, by został wojskowym instruktorem wychowania fizycznego. Ukończył tam 4-letnie zaoczne studia trenerskie. Gdy jako instruktor mógł wybrać sobie miejsce służby zdecydował, że wzorem braci będzie służył w Marynarce Wojennej. Z dniem 01 marca 1985 roku został instruktorem w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, którą dwa lata później przemianowano na Akademię Marynarki Wojennej. Był instruktorem, wykładowcą i starszym wykładowcą tej uczelni, aby 1997 zostać tam kierownikiem Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu. Rozpoczął 4-letnie studia doktoranckie na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego w Gdańsku. W 1998 roku obronił na gdańskim AWF-ie prace doktorską z historii sportu w Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918 - 1989. W 2002 roku kierowany i trenowany przez niego zespół, startując w żeglarskiej klasie J 24, zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Świata Morskich Uczelni Wojskowych organizowanych przez Conseil International du Sport Militaire (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego). W 2003 roku, na rozgrywanych w Turcji mistrzostwach świata, w których brały udział reprezentacje wojskowych akademii z całego świata, zdobył ze studentami Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni złoty medal w wieloboju morskim. Na wielobój składały się wszystkie olimpijskie konkurencje pływackie, pływanie w umundurowaniu z bronią, żeglarskie - w klasie Laser, wojskowa odmiana ratownictwa morskiego, wioślarstwo szalupowe z torem przeszkód i prace bosmańskie, w tym wiązanie węzłów marynarskich.

Z pucharem: kmdr Adam Kula

Adam Kula ukończył również roczne uzupełniające studia dzienne z Organizacja i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. W czerwcu 2004 na własną prośbę odszedł z zawodowej służby wojskowej, ze stanowiska adiunkta Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte .

Jest członkiem Bractwo Liderów. Stowarzyszenie „Bractwo Liderów” zajmuje się podtrzymywaniem i krzewieniem wartości oraz tradycji rycerskich i szlacheckich oraz patriotyzmu i użytecznego zaangażowania na rzecz społeczeństwa. W Bractwie należy do Władz Naczelnych gdzie piastuje funkcję Wielkiego Mincerza Bractwa, a także jest Komandorem Pierwszej Komandorii Gdańsk czyli szefa gdańskiego oddziału terenowego Bractwa. Członkami tej Komandorii są przede wszystkim oficerowie Marynarki Wojennej w stopniach komandorów. Za swoją patriotyczną działalność dla Ojczyzny i Bractwa został awansowany do stopnia kontradmirała BL. Na herbie gdańskiej Komandorii oraz na jego osobistym herbie można zauważyć silny związek łączący Komandora z Pilicą. Na obu znajduje się herb naszej miejscowości.

 

Herb  I Komandorii Gdańsk

 Herb osobisty Adama Kuli

Sygnet

Żeby się jednak nam, piliczanom, w głowach nie poprzewracało zacytuję fragment jednego z artykułów rybnickiej prasie: Miasto nadal jest zakorzenione głęboko w moim sercu i chyba będzie w nim do końca życia. Na swoim ramieniu mam nawet herb Rybnika z kotwicą, który wytatuowałem wstępując do marynarki wojennej .

Adama Kula ma jeszcze jedną pasję, jest zbieraczem medali Towarzystwa Obronnego z Warszawy. Posiada dość pokaźny zbiór, który udostępnia na spotkaniach patriotycznych w szkołach od Gdańska po Słupsk. Kiedy w Zakopanem stawiano symboliczny grób generałowi Mariuszowi Zaruskiemu i nie miano co włożyć do symbolicznej trumny, Adam Kula przekazał medal Towarzystwa Obronnego przedstawiający popiersie gen. M. Zaruskiego.

Braćmi Adama są, również związani z morzem i urodzeni w Pilicy, komandor Zbigniew Kula i Marian Kula.

Wywiad w Radiu Rybnik >>>