Strona główna

     


„Miejsce, w którym miasto powstaje, wywiera wpływ na jego los , rozwój i znaczenie. Miasto jest punktem zbieżności interesów większego obszaru i zależnie od tego jak wielki krąg w swój zasięg oddziaływań potrafi włączyć - rośnie podstawa egzystencji miasta. Miasto musi więc posiadać pewne walory, które mu rolę ogniskowania, koncentrowania życia ułatwiają. Walory te wyrażają się w położeniu geograficznym i miejscu w historii narodu.”

Aby poznać historię narodu nie trzeba odwiedzać miejsc powszechnie uznanych za „obowiązkowe”, gdzie w atmosferze pośpiechu, w tłumie zwiedzających umyka to wszystko co ważne. Gdzie trudno wczuć się w atmosferę minionych wieków i przenieść się w myślach do wydarzeń i ludzi z nimi związanych. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do niewielkiej miejscowości PILICA leżącej na skraju Województwa Śląskiego ale nie na skraju wydarzeń. W miejscu tym „położonym na skrzyżowaniu dziejów” ,wśród wielu zabytków przewija się tyle wydarzeń i postaci historycznych,że pozazdrościć tego może niejedno większe miasto.


 Z OSTATNIEJ CHWILI >>

Pilickie ślady- willa A.Stephana w Warszawie

Goście -prof.Ludwik Paszkiewicz

Trup pod podłogą i inne kryminalne ciekawostki z lat 1831, 1901, 1934 w dziale "Pilickie W-11":

Pilickie Ślady- Dworek w Porębie Dzierżnej

Pilicka Flotylla - kolejna fotografia m/s Pilica

Właściciele- Piotr Karwacjan z Radomina i Włoszczowy

Pogoda nie tylko dla bogaczy -Zorze nad Pilicą

Pilickie W-11.Kolejne wpisy do kroniki kryminalnej 1894,1897, 1933, 1934, 1935


WCZEŚNIEJSZE NOWOŚCI NA STRONIE >>>>


Aktualizacja 22 lutego 2018 >>>

Pilicki ślad w "Koronie królów"


Trwa dobra passa Konstantego Moes-Oskragiełło. Ukazała się kolejna publikacja poświęcona jego wkładowi w rozwój jarstwa. [...] Konstanty Moes Oskragiełło powrócił na dobre za sprawą Pana Aleksandra Kota prowadzącego portal www.jura-pilica.com, na którym pojawiły się istotne fakty z życia ojca polskiego jarstwa [...]


WALENTYNKI 2018

W historii Pilicy wydarzyło się wiele niecodziennych historii miłosnych. Dla przykładu można zerknąć na życiorysy Elżbiety z Pilczy, Anny Stanisławskiej i Domiceli Wierzbowskiej, Emerencjanny Pociejowej czy Marii z Wesslów Sobieskiej. To nie jedyne burze w sercach z Pilicą w tle. Może warto więc rozważyć zmianę herbu miasta?

Niejedno miasto pozazdrościło by nam takiego herbu. Miłość bywa natchnieniem do niecodziennych działań czego wyrazem są walentynkowe rekordy:

 • Najstarszy wiersz miłosny pochodzi z 3500 r. p.n.e. a został zanotowany pismem klinowym używanym przez Sumerów.

 • Najdłuższy pocałunek na świecie trwał 58 godzin, 35 minut i 58 sekund!Wykonała go podczas Maratonu Całowania, w 2013 roku, tajlandzka para Ekkachai Tiranarat i Laksany Tiranarat.

 • Najwięcej ślubów w jednym mieście -oczywiście Las Vegas, w którym miesięcznie odbywa się niemal osiem i pół tysiąca ślubnych ceremonii czyli 280 ślubów dziennie, średnio co 5 minut i 17 sekund.

 • 3 lipca 2016 roku w Bergamo we Włoszech odnotowany został rekord Guinnessa, kiedy to przytuliło się do siebie jednocześnie 5730 par.

 • Herbert i Zelmyra Fisher, z miejscowości New Bern w USA pobrali się 13 maja 1924 roku. 27 lutego 2011 roku, kiedy Herbert liczył 105 lat a Zelmyra 104 lat, małżeństwo zostało odnotowane w Księgi Rekordów Guinnessa jako para o najdłuższym stażu małżeńskim liczącym wówczas 86 lat i 290 dni

 • 27 sierpnia 2011 roku w ośrodku wodnym Diving Marinie – Koparki w Jaworznie odbyła się ceremonia ślubna  Ewy Starońskiej i Pawła Burkowskiego. Jednocześnie pod wodą przez 18 minut przebywały 303 osoby, w tym ksiądz Paweł Wróbel.

Mamy w naszej historii kościół pod wezwaniem św.Walentego, uznanego za patrona zakochanych. Mamy również bezinteresowną nienawiść ale to już temat na inną okazję.155 lat temu, 22 stycznia 1863 rozpoczęło się Powstanie Styczniowe w Królestwie Polskim. Pięć lat temu, z okazji 150 rocznicy, powstała monografia „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym.1863-1864”, zawierająca m.in. 60-stronicowy rozdział poświęcony Pilicy, którego jestem autorem.

W ciągu pięciu lat, które minęły od wydania odnalazły się kolejne dokumenty i artykuły z ówczesnej prasy poszerzające wiedzę na temat wydarzeń na ziemi pilickiej. Oto jeden z nich:

Nasza wiedza o tamtych wydarzeniach dalej jest jednak niepełna.19  stycznia 2018 zmarła Czesława Hajduk, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową RP, wielki społecznik i wspaniały człowiek. Swoje życie poświęciła pomocy osobom chorym.

Więcej informacji: >>>


73 rocznica wyzwolenia Pilicy

Czterdzieści trzy lata temu, 17 stycznia 1945 roku, Pilica odzyskała wolność po 1962 dniach okupacji. Wyzwolenie Pilicy nie doczekało się jeszcze kompleksowego opracowania. Zarys wydarzeń można znaleźć w temacie „1945 Wyzwolenie” oraz „Cmentarze -cmentarz radziecki”. Przy poszukiwaniu materiałów do historii Sławniowa pojawiły się nowe informacje. Niemcy stali koło domków fabrycznych. Artyleria rosyjska ostrzeliwałate budynki i fabrykę, która zapaliła się. Paliły się zabudowania na Dobrej.Paliło się u Pająka, u Walaszka.. Zygmunt Skowronek z 4 domku powiedział "german kaput". Koło godziny 14. zapalił się pierwszy domek i kościółek na Górze św.Piotra. Ratowaliśmy nasze zabudowania razem z p.Mentelową. Wodę do gaszenia nosiliśmy ze Stoków. Koło szkoły został spalony jeden rosyjski czołg (było to działo samobieżne su-76) a drugi na brzegu szosy naprzeciwko wejścia do budynku zajmowanego dzisiaj przez piekarnię. Niemiec trafił go z pancerfausta i uciekł. Zginęła załoga za wyjątkiem jednego żołnierza. Ludzie mówili, że wśród zabitych był pochodzący z Olkusza Polak służący w armii rosyjskiej, który na ochotnika zgłosił się do akcji. Zwłoki leżały do marca bo była silna zima. Potem jeńcy niemieccy pochowali je obok czołgu zanim przeniesiono je na zamek. Ten Polak miał krzyż na grobie a inni czerwone gwiazdy. [wspomnienia Stanisława Koszelskiego].

Udało mi się ustalić więcej szczegółów tego epizodu. Do Pilicy dotarł zwiad z 952 pułku artylerii samobieżnej (952 samobieżnogo artyleryjskogo tallinskiego krasnoznamiennogo połka) wyposażonego w działa samobieżne Su-76. Jednostka ta wspierała wcześniej 80 Dywizję Piechoty idaca przez Wolę Libertowska i Jeżówkę. Zwiadowcy stwierdzili obecność w rejonie Sławniowa grup żołnierzy niemieckich z regularnych jednostek frontowych. Wysłano trzy załogi na rozeznanie bojem. W rejonie Pilicy natknęły się one na niemiecką kolumnę pojazdów pancernych. W walce uszkodzono kilka pojazdów. Rosjanie ruszyli za wycofującymi się Niemcami. Jeden z pocisków trafił w rosyjskie działo samobieżne Su-76 i spowodował wybuch amunicji. Zginęła cała trzyosobowa załoga pod dowództwem mładszego lejtnanta Michaiła A. Szarszanowa. Był czwartym poległym spośród pięciu braci, którzy służyli w Armii Czerwonej. Piąty zmarł po wojnie w wyniku choroby spowodowanej frontowymi ranami

952pułk artylerii samobieżnejpowstał w kwietniu 1944 roku na bazie 248 samodzielnego pułku pancernego. Od17 maja 1944 r. jednostką dowodził Siergiej Denisowicz Czesnokow. Od października1944 r.pułk walczył w składzie 8 Armii na terenie Estonii. Za walki o Tallin otrzymał 22 października 1944 nazwę 952 taliński pułk. 16 grudnia 1944 za walki o wyspę Sarema został odznaczony OrderemCzerwonego Sztandaru. 1 styczna 1945 został włączony do 51 armii. Za walki o Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk pułk otrzymał Order Bogdana Chmielnickiego II stopnia.

 

Działo samobieżne Su-76 w zimowym kamuflażu
Za sprawą członków Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej orszak Trzech Króli po raz kolejny odwiedził pilickie światynie: Kolejna strona poświęcona sprawom pilickim:

Głównym powodem utworzenia tej strony jest informacja skierowana do mieszkańców naszej gminy o pracach samorządu gminnego, w którym to Rada Miasta i Gminy Pilica jest organem przedstawicielskim społeczności lokalnej. Wielokrotnie mieszkańcy kierowali prośby do naszych radnych, aby informacje o pracach rady nie tylko były zamieszczane na stronie BIP w formie protokołu , (który nie zawsze w pełni odzwierciedla dokładny obraz obrad), ale były również publikowane szczegółowe relacje na łamach gminnej gazety. Interpelacje , które zostały złożone w tej kwestii nie znalazły akceptacji u włodarza naszej Gminy. Czytaj dalej >>>

Ukazała się kolejna książka dra Jana Rodaka, historyka literatury i regionalisty, pracownika naukowego Katedry Literatury i Kultury Polskiej Wydział Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Książka „W cieniu legendy św.Jana z Kęt” poświęcona jest ks.Grzegorzowi Janowi Zdziewojskiemu, który w swoim życiorysie miał pilicki epizod. Wcześniejszymi opracowaniami dra Jana Rodaka poświęconymi ks. G.J.Zdziewojskiemu są:

 • Grzegorz Jan Zdziewojski z Łasku. Człowiek - dzieło - recepcja. Studium biograficzne. (2010)
 • Tolle lege. Ze studiów nad dawna książką. (2013)
 • Stanisława Osędowskiego laury dla Zdziewojskich (2013)
 • Księgi promotionum i diligentiarum z donatywy ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku (1609-ok. 1685) w zbiorach Biblioteki i Uniwersytetu Jagiellońskiego. (Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej.2013)
 • Podziękowanie” Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku. (2015)


4 października, w wieku 92 lat, zmarł Bronisłw Chromy. Rzeźbiarz. Autor m.in. rzeźb sów w pilickim parku pałacowym.>>>


W 2016 roku sowy na krakowskich Plantach, dzieło Bronisława Chromego z 1961 roku, przeszły remont. Duża sowa została odnowiona. Dwie mniejsze sówki, skradzione jakiś czas temu, zostały zrekonstruowane na podstawie zdjęć archiwalnych. Rekonstrukcji dokonał artysta Wojciech Kurdziel, uczeń B. Chromego. ...

... Pilickie rodzeństwo nie ma tyle szczęścia.Uzupełnieniem relacji z Narodowego Czytania 2017 w Pilicy jest kilka zdjęć dokumentujących udział mieszkanek naszej gminy w obchodach 100-lecia „Wesela”.


Podejrzewam, że większość piliczan oglądających zdjęcie pomyślała: pałac w Wierbce... >>>AKTUALIZACJA 26.08.2017 GODZ. 21.55


Nie samą Pilicą człowiek żyje. Są też chwile, w których przychodzi ochota na całkowite oderwanie się od lokalnych spraw. Taką odskocznią od codzienności była kolejna wakacyjna wyprawa na wschodnie rubieże RP. Jak zwykle nie obyło się bez pilickich śladów. >>>
 

[Wręczenie wyróżnienia dla Ospelu: 13.28]„MANCHESTER"


Nawet niebo

zasnuło się kirem

rzewnym deszczem

opłakując Ziemię.

Twarze radosne,

ufne oczy dzieci

zastygłe w sidłach

okrutnej zbrodni.

Bez pożegnania

i przytulenia

serca matczyne

rozerwane bólem.

Niewinne życie

w ofierze złej mocy

złożone na ołtarzu

religii fałszywej.

24.05.2017

Ewa Słowińska
 Relacje z 600. rocznicy królewskiego ślubu:

 O koniach o imieniu Pilica pisałem numerze 8/2016 Naszej Pilicy. W zamieszaniu informacje te nie pojawiły się na stronie. Od tego czasu przybyło nieco wiadomości.

Właściciele Pilicy byli równocześnie posiadaczami wielu innych dóbr. „Państwo pilickie” to umowna nazwa, którą przyjąłem dla miejscowości nie leżących dzisiaj na terenie Gminy Pilica, które w różnych okresach czasu albo wchodziły w skład dóbr pilickich albo znajdowały się w rękach panów na Pilicy.


Przez pilicką historię przewinęły się dziesiątki ciekawych postaci. Po wielu z nich pozostały materialne ślady porozrzucane po całej Polsce. Przedstawiam krótkie opisy tych miejsc. Podejrzewam, że nie wszystkie udało mi się odszukać.Zapraszam tych, którzy odwiedzili Pilicę do nadsyłania informacji o tym jak zapamiętaliście nasze miasteczko. Napiszcie co Wam się podobało a co nie. Zamieszczę również negatywne opinie jeżeli nie będą obraźliwe. Przyślijcie wykonane tutaj zdjęcia. Z przyjemnością zamieszczę te, które pokażą życie miasteczka zapamiętane inaczej niż widzimy je my-mieszkańcy. Tempo życia powoduje, że możemy przejść obojętnie obok miejsc, obiektów,przedmiotów czy sytuacji, które zaciekawią naszych gości.


 ZAPRASZAMY DO PILICY