Sukces MGBP

Pilickie Aktualności » Sukces MGBP

W Polsce działa ponad osiem tysięcy bibliotek i punktów bibliotecznych. W województwie śląskim jest ich niemal osiemset. Ogłoszone zostały wyniki Rankingu Bibliotek 2016 organizowanego po raz szósty przez Instytut Książki i gazetę „Rzeczpospolita”. Miło mi poinformować, że w rankingu, w którym badaniem objęto 2700 bibliotek, 323 miejsce w kraju a 24 w województwie śląskim zajęła niewielka Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy.

77 proc. bibliotek deklaruje, że ma swoją stronę internetową. Niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z Internetu a ¾ z nich deklaruje posiadanie katalogu internetowego. Tu nie odstajemy zbytnio od kraju. Sukces nie może usypiać. Wiele jest jednak do zrobienia. Ponad połowa placówek jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. W ponad 2/3 placówek znajdują się zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących a całość księgozbioru dostępnego on-line posiada 37 proc. bibliotek.

Dzisiaj biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. W całym kraju stopniowo zmieniają się one w centra kultury. W ponad połowie z nich działają  kluby i koła czytelnicze. Niemal połowa bibliotek bibliotek organizuje  inne koła np. teatralne, muzyczne, filmowe czy rękodzieła. Biblioteki chętnie organizują również inne działania kulturalne na rzecz społeczeństwa, współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi. Pod tym względem innni mogą się od nas uczyć. Pamiętacie niezapomniane koncerty: Santo Subito, Bella Italia, Pod dachami Paryża, Wieczory z klasyką, koncerty młodych artystów czy pokazy taneczne ? Pamiętacie „Spotkania z historią”, spotkania tematyczne Kobieta przez wieki, Miłość niejedni ma imię… A wystawy? Majowe świętowanie, Góra świętego Piotra w sztuce, Śladami pilickich Żydów, wystawy prac fotograficznych Andrzeja Głąba, rzeźb Adama Pieniążka, rękodzieła Anny Grzanka,... A Jarmark Świąteczny, Spotkanie klasycznych Triumphów i ubiegłoroczny Dzień Strażaka, w które MGBP i jej współpracownicy włożyli ogrom pracy? Przez kilka miesięcy ratusz tętnił życiem. Ile pracy wymagało wystawienie Królowej Jadwigi wiedzą tylko ci, który w tym uczestniczyli. Wysoki poziom kolejnych Narodowych Czytań dostrzeżono na szczytach władzy. Gratulujemy naszej bibliotece zasłużonego sukcesu.