Z wizytą u sąsiadów

Pilickie Aktualności » Z wizytą u sąsiadów

Z pobliskim Giebłem łączą nas setki lat wspólnej historii. W grudniu ubiegłego roku gościliśmy uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej realizujących projekt edukacyjny „Dzień w średniowieczu”. Podczas wizyty uczniowie poznali historię klasztoru oo.franciszkanów i obrazu Matki Bożej Śnieżnej, zwiedzili bibliotekę klasztorną, poznali historię "pilickiego zagłębia opłatkowego"a na koniec wizyty obejrzeli wystawę "Śladami pilickich Żydów". Na finał projektu zaproszeni zostali goście z Pilicy. Realizacja projektu budzi podziw. Zobaczcie sami:

Od listopada 2016r. do marca 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Gieble realizowali projekt edukacyjny pt. „Dzień w średniowieczu”. W ramach projektu pracowało 15 grup tematycznych. W klasach młodszych dzieci realizowały w ramach projektu następujące zagadnienia.

Klasa I poznawała zabawy swoich rówieśników z epoki średniowiecza i wykonywała proste zabawki, którymi bawiły się wtedy dzieci.

Klasa II poznawała życie na rycerskim zamku. Drugoklasiści zbudowali zamek oraz samodzielnie wykonywali elementy rycerskiego uzbrojenia i średniowiecznego ubioru.

Klasa IIIa przygotowywała zaproszenia w stylu średniowiecznym i uczyła uczniów z pozostałych klas, jak pięknie ozdabiać inicjały. Dzieci podejmowały też próby pisania gęsim piórem.

Klasa IIIb zbierała informacje poświęcone potrawom średniowiecznym. Trzecioklasiści upiekli tradycyjne podpłomyki, a podczas prezentacji projektu zachęcali do degustacji potraw wykonanych według średniowiecznej receptury.

Uczniowie klas starszych (IV-VI) pracowali w międzyklasowych grupach nad 10 zagadnieniami. Na zajęciach w bibliotece szkolnej tworzyli księgę – imitację księgi średniowiecznej. Wcześniej odwiedzili Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz bibliotekę oo. franciszkanów w Pilicy gdzie mieli okazję zapoznać się ze starodrukami. Karty uczniowskiej księgi zapisane zostały szwabachą i ozdobione inicjałami i miniaturami. Było to duże przedsięwzięcie. Równie dużym wyzwaniem było zrealizowanie trzech filmów edukacyjnych przez członków koła teatralnego. Treść filmów była związana z tematyką średniowiecza i dotyczyła języka staropolskiego (1 film) oraz średniowiecznych mieszkańców Giebła, wymienionych w źródłach pisanych (2 filmy). Uczniowie przygotowywali również na zajęciach technicznych makietę kościoła romańskiego w Gieble, a na plastyce makiety rycerskiej wieży mieszkalnej w Gieble. W poszukiwaniu źródeł wiedzy o średniowiecznej historii swojej Małej Ojczyzny uczniowie uczestniczyli w wycieczkach historycznych i spotkaniach z archeologami i konserwatorem zabytków. Zdobyte informacje pozwoliły im przygotować prezentację o średniowiecznej historii Giebła i jego mieszkańców. W zorganizowanym mini studiu dzieci nagrywały również pieśni średniowieczne, w tym Bogurodzicę. Dziewczęta z koła tanecznego przygotowały taniec średniowieczny. Dużym wyzwaniem było opisanie średniowiecznych siedzib ludzkich w języku angielskim, ale i temu zadaniu uczniowie sprostali. Uczniowie wykorzystali także swoje umiejętności matematyczne, przygotowując zestawienia statystyczne związane z realizacją projektu. Prezentacja projektu odbyła się 21 marca 2017r. w budynku Szkoły Podstawowej w Gieble. Uroczystość ta zgromadziła około 200 gości, którzy z uznaniem wyrażali się o zrealizowanym uczniowskim przedsięwzięciu.

(informacja własna SP Giebło)